BHP-OCHRONA ZDROWIA PRACUJĄCYCH

WYDZIAŁ ZDROWIA PUBLICZNEGO
W BYTOMIU

OPIS
KIERUNKU I SPECJALNOŚCI

Studia na kierunku BHP – Ochrona Zdrowia Pracujących przygotowują studentów do pracy w służbie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, zwłaszcza w sektorze usług, gdzie dominujące zagrożenia to czynniki psychofizyczne (stres), biologiczne (bakterie, wirusy) bądź ergonomiczne (praca zdalna). Poza podstawowym modułem kształcenia dostarczającym wiedzy z zakresu zagrożeń środowiska pracy, prawa pracy i chorób zawodowych, student zdobywa wiedzę z mikrobiologii, fizjologii wysiłku fizycznego, ergonomii, promocji zdrowia w miejscu pracy, aktywnego starzenia się pracowników czy psychologii, co umiejscawia go w obszarze współczesnych wyzwań zdrowotnych. Ćwiczenia realizowane są w nowoczesnych pracowniach i laboratoriach, z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury. Dodatkowe kursy zakończone uzyskaniem certyfikatu (np. kurs pierwszej pomocy), staże w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach oraz realizacja wybranych zajęć w języku angielskim to dodatkowe atuty tego kierunku.

PODSTAWA
PRZYJĘCIA

  • DWA DOWOLNE PRZEDMIOTY

    ROZSZERZENIE LUB PODSTAWA, EGZAMIN PISEMNY

CZY TO KIERUNEK
DLA CIEBIE?

Jeśli nie wiesz czy jesteś humanistą czy ścisłowcem bo tak samo lubisz biologię, jak i prawo to ten kierunek może być dla Ciebie! Specjalista zajmujący się kształtowaniem właściwych warunków pracy i ochroną zdrowia pracujących jest potrzebny w każdym miejscu pracy niezależnie od typu działalności a wiedza z zakresu BHP jest w dużej mierze wiedzą interdyscyplinarną, obejmującą takie dziedziny nauki jak medycyna, prawo, ekonomia, psychologia a także nauki techniczne.

WARUNKI
REKRUTACJI

PERSPEKTYWY
PRACY

Absolwent po obronie pracy dyplomowej otrzymuje tytuł licencjata i formalne podstawy do zatrudnienia w służbie Bezpieczeństwa i higieny pracy (inspektor lub specjalista ds. BHP) lub realizacji własnej działalności w tym zakresie. Konieczność zatrudnienia pracownika lub utworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach różnego typu wynika z Kodeksu pracy. W ramach programu studiów przygotowano 15 przedmiotów w dwóch wariantach do wyboru. Student może wybrać przedmiot, w którym upatruje większą przydatność w przyszłej pracy zawodowej.