FARMACJA
KIERUNKU
OPISStudia na kierunku farmacja skierowane są do osób, które interesują się chemią i biologią a także są systematyczne, cierpliwe i wytrwałe oraz chcą zdobyć wiedzę z zakresu chemii leków, biologii molekularnej, farmakologii, technologii farmaceutycznej, oraz prawa farmaceutycznego.
Studia na kierunku farmacja pozwalają na uzyskanie szerokiej wiedzy o leku oraz dają przygotowanie teoretyczne i praktyczne do wykonywania zawodu farmaceuty. Studenci zdobywają wiedzę ogólną i specjalistyczną w zakresie nauk farmaceutycznych, medycznych, biologicznych, chemicznych i społecznych.
Szczegółowy zakres obowiązków zawodowych farmaceuty wynika ze specyfiki miejsca pracy (tworzenie receptur nowych leków, nadzorowanie produkcji produktów leczniczych, prowadzenie analiz w laboratoriach i szpitalach).
Jednolite studia magisterskie skierowane są do kandydatów posiadających maturę i przygotowują do uzyskania tytułu magistra, który umożliwia kontynuację nauki w szkole doktorskiej i zdobycie stopnia doktora.
PRZYJĘCIA
PODSTAWA-
BIOLOGIA / CHEMIA
ROZSZERZENIE, OBOWIĄZKOWE, JEDEN PRZEDMIOT DO WYBORU
-
BIOLOGIA / CHEMIA / FIZYKA / MATEMATYKA
ROZSZERZENIE, JEDEN PRZEDMIOT DO WYBORU
DLA CIEBIE?
CZY TO KIERUNEKOd kandydatów na studia oczekuje się zamiłowania do przedmiotów biologiczno-chemicznych, dużej pracowitości i cierpliwości.
Wiele leków, maści, mikstur wykonywanych jest wg konkretnego zalecenia lekarza, wymaga więc od farmaceuty dokładności, precyzji, odpowiedzialności, aby dobrane składniki i proporcje medykamentu nie były błędne i nie zaszkodziły pacjentowi.
Farmaceuta jest często doradcą pacjenta, powinien być zatem osobą empatyczną, wyrozumiałą, umiejącą nawiązać dobry kontakt.
Ważnym aspektem branży farmaceutycznej jest działalność handlowa – osoby, które wybiorą taką drogę zawodową powinny mieć predyspozycje sprzedażowe, menedżerskie.
REKRUTACJI
WARUNKI
PRACY
PERSPEKTYWYAbsolwenci są przygotowani do pracy w:
- aptekach ogólnodostępnych i szpitalnych oraz hurtowniach farmaceutycznych,
- przemyśle farmaceutycznym i innych podmiotach odpowiedzialnych za wprowadzenie produktu leczniczego na rynek oraz uprawnionych do wytwarzania, importu i eksportu produktów leczniczych i materiałów medycznych,
- zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne, terapię monitorowaną stężeniem leku oraz monitorowanie niepożądanych działań produktów leczniczych,
- inspekcji farmaceutycznej oraz w innych urzędach i instytucjach państwowych i samorządowych działających w dziedzinie farmacji i ochrony zdrowia,
- jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny higieny ogólnej, kontroli i badania żywności, diagnostyki laboratoryjnej oraz ochrony środowiska,
- zakładach, wytwórniach i laboratoriach branży kosmetycznej i chemicznej,
- instytucjach badawczych i w ośrodkach badawczo-rozwojowych,
- instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu nauk farmaceutycznych.